Pen and Pencil Club Philadelphia News Awards

Voting closed on Friday Dec. 4. Winners were announced at the third annual Pen and Pencil Club Philadelphia News Awards held on Thurs. Dec. 17, 2015 from 7-10pm. The winners were announced by P&P Board of Governor members.

ppawards2015

  • Best Breaking News Reporting (presented by President Brad Wilson)

 

      • Vinny Vella Daily News
      • Paul Nussbaum Inquirer
      • Tricia Nadolny Inquirer
      • Emily Babay Philly.com
      • Christie Ileto 6ABC [WINNER] 

 

  • Best Sports Reporting (presented by President Brad Wilson)

 

    • Dave Isaac Courier Post
    • Dan McQuade, Phillymag, freelance [WINNER] 
    • Keith Pompey Daily News
    • Bob Ford Inquirer
    • David Murphy Daily News

 

  • Best Commentary (presented by Secretary Stu Bykofsky)

 

      • Chris Brennan, Inquirer
      • Mike Newall, Inquirer
      • Tom Ferrick, Next Mayor
      • Jenice Armstrong, Daily News [WINNER] 
      • Patrick Kerkstra, Phillymag.com

 

  • Best Broadcast News Personality (presented by Secretary Stu Bykofsky)

 

    • Maiken Scott WHYY
    • Sarah Baicker CSN
    • Jim Rosenfield NBC10
    • Tim Jiminez KYW [WINNER] 
    • Katie Fehlinger CBS3

 

  • Best Non-Traditional News Provider (presented by Helen Ubinas)

 

      • Michael Noda SicTransitPhiladelphia.org blog
      • Rachael Feierman WHYY
      • Conrad Benner StreetsDept
      • Thomas Nestell SEPTA [WINNER] 
      • Jim MacMillan Multiple formats, including Twitter and Tumblr

 

  • Best Arts and Culture Reporting (presented by Helen Ubinas)

 

    • Peter Crimmins WHYY
    • Joy Manning Edible Philly
    • Chuck Darrow Daily News
    • Inga Saffron Inquirer [WINNER] 
    • Emily Guendelsberger, the now defunct Citypaper

 

  • Best Multimedia Use (presented by Zack Seward)

 

      • Vince Lattanzio NBC10
      • Kim Paynter WHYY
      • Olivia Hall Philly.com [WINNER] 
      • Ernest Owens Metro
      • Dylan Purcell Inquirer

 

  • Best Community Reporting (presented by Zack Seward)

 

    • Max Marin Al Dia
    • Max Pulcini Fishtown Spirit
    • Ana Gamboa Al Dia
    • Sandy Smith, Phillymag.com and Philadelphia Real Estate blog
    • Stephanie Farr Daily News [WINNER] 

 

  • Best Freelance Reporting (presented by Ryan Briggs)

 

      • Malcolm Burnley Phillymag, the Atlantic
      • Andrew Zaleski Fortune, Politico, Technical.ly
      • Danya Henninger BillyPenn, Philly.com [WINNER] 
      • Jake Blumgart Next City, Philly Voice
      • Christopher Moraff Next City, PennLive

 

  • Best Investigative Reporting (presented by Ryan Briggs)

 

    • Alfred Lubrano Inquirer
    • Craig McCoy Inquirer
    • Dana DiFilippo Daily News [WINNER] 
    • David Gambacorta Daily News
    • Kenneth Lipp Declaration PHL, Daily Beast

 

  • Best Social Media Use (presented by Holly Otterbein)

 

      • Amy Quinn WHYY [WINNER] 
      • Juliana Reyes Technical.ly
      • Erica Palan Philly.com
      • HughE Dillon Freelance and PhillyChitChat
      • Anna Orso Billy Penn

 

  • Best Politics and Government Reporting (presented by Holly Otterbein)

 

    • Jared Brey PlanPhllly
    • Angela Couloumbis Inquirer
    • Arturo Varela Al Dia
    • Claudia Vargas Inquirer
    • Dave Davies WHYY [WINNER] 

 

  • Best Reporter (presented by Christopher Wink)

 

      • William Bender Daily News
      • Regina Medina Daily News
      • Alex Wigglesworth Philly.com
      • Kevin McCorry WHYY [WINNER] 
      • Kristen Graham Inquirer

 

  • Best Editor (presented by Christopher Wink)

 

    • Sabrina Vourvoulias Al Dia
    • Dale Mezzacappa Notebook
    • Gar Joseph Daily News [WINNER] 
    • Nathaniel Popkin Hidden City
    • Dan Biddle Inquirer